E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Czyszczenie soczewek kontaktowych

1

Nieraz zastanawiam się jak wyczyścić dobrze soczewki kontaktowe. Niestety brudu w postaci bakterii nie widać. Dlatego trzeba zaufać płynom do czyszczenia i… swoim palcom. Niestety czasami nawet niewidoczny brud pozostaje na soczewkach. Ostatnio z czystego lenistwa postanowiłam po zdjęciu soczewek wkładać je bezpośrednio do pudełka z czystym płynem, bez wcześniejszego czyszczenia palcami. Skoro na opakowaniu płynu pisze „no rub”, pomyślałam że nie będzie konieczne dokładne czyszczenie soczewek rękami.  Po 3 dniach takiej praktyki, zauważyłam że pieką mnie oczy. Dodatkowo czułam w nich piasek, dokładnie miedzy soczewką a okiem.  Przeszkadzało mi to bardzo.

W końcu dokładnie wyczyściłam palcami soczewki przed włożeniem do pudełka. Następnego dnia soczewki były jak nowe. Nie czułam ich w ogóle na oku.

Wniosek? Za każdym razem należy z pół minuty czyścić palcem soczewki, nawet jeśli na opakowaniu płynu pisze „no rub” czyli bez pocierania. Niestety tego brudu, który jak widać czuć na oku – nie da się wyczyścić samym płynem bez fizycznej ingerencji. Przy soczewkach jednodniowych nie ma tego problemu, natomiast przy każdych innych tak. Każde soczewki, niezależnie ile są noszone w ciągu dnia i w jakich warunkach przebywamy, należy wyczyścić palcami. Pozorny widok czystego płynu i czystej soczewki jest właśnie – tylko pozorny. Sama się o tym ostatnio przekonałam. Soczewka czysta, płyn prawie czysty a nosiło się niewygodnie. Chyba nie ma takiego płynu, który by temu zaradził „bez pocierania”.

One Comment

  1. Moni

    Mi okulistka powiedziała, że jeśli nie bedę dokładnie czyścić soczewek, to mogę dostać jakieś choroby oka i nie będę potem mogła w ogóle nosić soczewek.

    Odpowiedz

So, what do you think ?

  • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!