E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Jak zakładać soczewki?

Wiele osób, tym bardziej początkujących ma problemy z zakładaniem soczewek kontaktowych, a jest to przecież rzecz nietrudna.

Na wstępie należy zaznaczyć, że każdy kontakt z soczewkami powinien być poprzedzony dokładnym myciem rąk. Jednak należy unikać tłustych mydeł, produktów zawierających lanolinę oraz balsamów nawilżających. Najlepiej używać do wycierania jednorazowych papierowych ręczników, gdyż nie przenoszą bakterii tak jak wielorazowe.

Jak rozpoznać prawidłową stronę soczewki?
Bierzemy soczewkę na palec i trzymamy palec centralnie przed oczami. Jeśli soczewka jest dokładnie w kształcie litery U, to możemy ją zakładać do oka. Jeśli  brzegi soczewki są wygięte lekko na zewnątrz, musimy ją wywinąć na drugą stronę.
Jeśli soczewkę włożymy do oka i czujemy dyskomfort, może to oznaczać, że włożona została złą stroną. Powinno to zwrócić naszą uwagę.
Włożenie soczewki nieprawidłową stroną może powodować łzawienie.

Jak włożyć soczewkę do oka?
Na youtube.com można znaleźć bardzo dużo filmów, pokazujących jak zakładać soczewki. Jednak każda osoba musi wyrobić sobie własne nawyki wkładania i zdejmowania soczewek. Nie powinno się całkowicie sugerować tym, co pokazują na filmach instruktażowych, bo metod jest tyle ile użytkowników soczewek.
Najłatwiej jest włożyć soczewkę centralnie na oko, bez żadnego przesuwania. Rozchylamy lekko górną i dolną powiekę, przytrzymując je palcami (górną powiekę lewą ręką, dolną prawą) i wkładamy soczewkę centralnie na środek. Potem kilka razy mrugamy, aby soczewka się ułożyła i gotowe. Najlepiej aby wkładana soczewka była wilgotna, wtedy łatwiej się ułoży na oku.

Jak zdjąć soczewkę?
Podobnie jak w przypadku zakładania rozchylamy powieki i przesuwany jednym palcem soczewkę w bok (w kierunku kącika oka), a potem zdecydowanym ruchem palca ściągamy z oka (w bok). Jest to szybka i skuteczna metoda zdejmowania soczewki. Może niezbyt elegancka, ale szybka.

Podczas operacji wkładania i zdejmowania soczewki bezwzględnie nie mrugamy okiem!

Kiedy robimy i zmywamy makijaż?
Makijaż należy robić po założeniu soczewek, natomiast zmywanie makijażu wykonujemy po zdjęciu soczewek. Jest to zasada, którą należy bezwzględnie przestrzegać.
Na co należy uważać podczas robienia makijażu:

 • sypkie pudry (mogą dostać się do oka)
 • sypkie cienie do powiek z drobinkami brokatu
 • przedłużający tusz do rzęs, który może się kruszyć

Nie należy rysować kresek po wewnętrznej linii powieki!

Czasami podczas zdejmowania soczewki, ubrudzić ją można tuszem do rzęs. Bez paniki. Tusz łatwo można zmyć dowolnym płynem do soczewek, dłużej pocierając podczas jej mycia.

3 komentarze

 1. Kryska

  Ja na początku miałam straszne problemy ze zdejmowaniem soczewek. Włożyć umiałam, ale zdjęcie było trudne. Nawet parę soczewek zniszczyłam bo za mocno szarpałam za nie 🙁

  Odpowiedz
 2. Sabina

  Jak tak patrze na moją mamę, ona strasznie szarpie zdejmując soczewki i tak gwałtownie, nie wiem czy to nie szkodzi jej bo przecież mozna łatwo ją przerwać takim trybem.

  Odpowiedz

So, what do you think ?

 • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!