E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Optometrysta – kim jest, studia, praca, zarobki, jak zostać?

12

Każdy z pewnością zna zawód okulisty. Jest to dość znany i często spotykany zawód, jednak do jego wykonywania trzeba ukończyć studia lekarskie.  Optometrysta to zawód podobny do okulisty, jednak o mniejszym zakresie możliwych obowiązków. Optometrysta jest głównie od wad wzroku i obsługi urządzeń wykonujących pomiary optyczne. Optometrysta żadnych zabiegów ani operacji oka nie wykonuje.

Zakres obowiązków optometrysty (na podstawie klasyfikacji zawodów i specjalności wg Ministerstwa Zdrowia)

 • wykonywanie pomiarów parametrów układu wzrokowego za pomocą refraktometrów, oftalometrów, oftalmoskopów, tonomerów, biomikroskopów, topografów, polomierzy, foropterów, tablic testowych i innych przyrządów przeznaczonych do badania, wykrywania i diagnozowania wad układu wzrokowego oraz za pomocą urządzeń i środków pomocniczych niezbędnych do prawidłowego wykonania pomiarów i oceny ich wyników;
 • dobieranie i przepisywanie soczewek okularowych i kontaktowych, korygujących wady układu wzrokowego (nadwzroczność, krótkowzroczność, niezborność i inne);
 • przeprowadzanie i nadzorowanie, na zlecenie lekarza, treningu i rehabilitacji układu wzrokowego w aspekcie przywrócenia fizjologicznej sprawności widzenia obuocznego;
 • aplikowanie soczewek kontaktowych, projektowanie i wykonywanie wszelkiego typu okularów i pomocy wzrokowych w zależności od wad układu wzrokowego pacjenta;
 • projektowanie i dobieranie opraw okularowych i innych pomocy wzrokowych w zależności od warunków anatomicznych pacjenta.
 • samodzielne prowadzenie praktyki optometrycznej i warsztatu oftalmicznego;
 • nadzorowanie pracy optyka i ortoptyka;
 • nadzorowanie produkcji soczewek i opraw okularowych.

 

Kim jest optometrysta?

Optometrysta jest zawodem regulowanym i do jego wykonywania należy ukończyć specjalny kierunek studiów. Kwalifikacje do wykonywania zawodu dają:

 • Magister, który ukończy studia podyplomowe z optometrii  obejmujące około 600 godzin kształcenia zawodowego;
 • Maturzysta, który ukończy studia wyższe uzyskując tytuł magistra na kierunku fizyka w zakresie optometrii.

Praktycznie rzecz ujmując optometrysta może prowadzić swój zakład optyczny, sprzedawać oraz dobierać soczewki kontaktowe, okulary i wykonywać pomiary wad wzroku czyli badanie optometryczne na specjalnych urządzeniach. Należy jednak pamiętać, że optometrysta a okulista to inne zawody, mimo że oba związane ze wzrokiem.

Studia na kierunku optometria

 1. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu: optyka okularowa
 2. Politechnika Wrocławska: optometria (są to studia II stopnia)
 3. Uniwersytet Warszawski: specjalność optyka okularowa
 4. Politechnika Gdańska: Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej – specjalność optometria

Jak zostać optometrystą?

Optometria to dziedzina, która łączy fizykę z medycyną. Szczególnie z zakresu fizyki ważna jest optyka, która w optometrii jest kluczowa. W parze z aspektami optycznymi i fizycznymi należy mieć wiedzę z anatomii człowieka, gdyż organizm ludzki składa się z wielu części i nie zawsze objawy muszą być jednoznacznie, co jest ważne podczas diagnozowania wad wzroku.

W czasie trwania studiów należy odbyć praktyki zawodowe, które dają przepustkę do dalszych staży i pracy w tym zawodzie.

Jest to ciekawa i interesująca dziedzina, szczególnie dla osób, którym fizyka nie sprawia problemów i lubią mieć kontakt z ludźmi, gdyż praca optometrysty wymaga profesjonalnego podejścia do klientów/pacjentów.

Ile zarabia optometrysta?

Optometrysta może pracować w salonie optycznym, który sprzedaje okulary oraz soczewki kontaktowe. Zarobki są różne i zależą od miasta oraz miejsca w jakim się pracuje. Z reguły są to kwoty rzędu od 2500zł wzwyż. Zawsze jednak można założyć swój gabinet, szczególnie teraz, gdy zawód optometrysty nie jest aż tak bardzo popularny, ale w Polsce cieszy się coraz większym poważaniem.

12 komentarzy

 1. Arjan

  Po co jakiś optometrysta jak u nas okulary to na targach pod straganami można kupić. Dużo dziadków tak kupuje. Za to soczewki też można kupić wszędzie i bez recepty, co w USA jest zabronione bo nie sprzedadzą soczewek bez recepty? Co nie mam racji?

  Odpowiedz
 2. optyk

  Optometrysta to nie jest taki pół okulista o mniejszych kompetencjach, te dziedziny owszem nachodzą na siebie, ale to błędne uproszczenie. Okulista zajmuje się okiem bardziej jako narządem, chorobami oka, anatomią. Optometrysta jest od procesu widzenia, dużo więcej (przynajmniej na samych studiach) uczy się o tym procesie, o optyce, dobieraniu soczewek, okularów, pomocy wzrokowych, oraz właśnie widzeniu jako aktywnemu procesowi, czyli akomodacji, percepcji wzrokowej, niewłaściwego napięcia mięśni. Okulista ma mniej o wadach wzroku oraz widzeniu jako aktywnym procosie, za to posiada olbrzymią wiedzę z zakresu, anatomi, patofizjologii, chorobach oczu, ich operacji itd.

  Odpowiedz
 3. Danuta

  Pracuje w biłgoraju jako optometrystka, o zarobkach 2500 wzwyż mogę pomażyć. 3 lata praktyki i na rękę w zeszłym miesiącu 1600 pln. Za nadgodzinami czasam dobijam do 2000 pln. Pracuje w prywatnej, ładnie wyglądającej klinice wzroku, gdy pytam szefa o podwyżkę to mówi że interes kielsko się kręci. Jednak w pracy nie mam czasu nawet przeglądnąć internetu.
  Planuje zrobić studia medyczne i być okulista – znajomy pracuje jako okulista: 4500 pln na rękę.
  Jednak jeszcze lepsza fucha to właściciel salonu optycznego… nie wiem ile zarabia ale za lesing swojego mercedesa płaci 3000 pln miesięcznie a za dom 4000 pln miesięcznie raty (znajoma pracuje w biurze nieruchomości w którym kupował dom).

  Odpowiedz
 4. Robert

  Żona od kolegi z pracy, Aldona, na zlecenie robi. Płacą jej 250 pln za dzień pracy, więc miesięcznie trochę wychodzi. Ona pracuje robiąc tzw. twarde soczewki.

  Odpowiedz
  • Krystian

   Raz płacą raz nie płacą. Na zleceniu jest tak że jak się pochoruje to niezapłacą nic. Moja nażyczona również jest optometrystką, była robota to płcili 200 pln za dzień, teraz drugi tydzień w rzędu jest na bezpłatnym urlopie…

   Odpowiedz
 5. Olga

  Wszędzie podają wysokie zarobki a jak się pytam o pracę na śląsku to max 1700 do łapy i nadgodziny – mówię o rynku pracy Rybnik, Wodzisław, Cieszyn, Jastrzębie – tam dobrze płacą tylko w JSW, ale to nie praca dla optometrysty :/

  Odpowiedz
 6. kika

  studjuję optometrię na Uniwersytecie Medycznym i wcale nie mamy mniej wiedzy niż okuliści. uczymi sie anatomii oka jak i również chorób i patologii. tylko nie mozemy zastosować tego w praktyce.

  Odpowiedz
 7. Simo

  Politechnika Gdańska jest nadal aktualna? Szukałem optometrii w ich ofercie i niestety nie znalazłem 🙁

  Odpowiedz
 8. Paulina

  Studiuję optometrię na Uniwersytecie Medycznym w Bydgoszczy im. Ludwika Rydygiera na Wydziele Lekarskim . Mamy te same książki co medycyna i ten sam zakres do nauki, ponadto zajęcia w prosektorium . Myślę, że będziemy mieć więcej wiedzy o narządzie wzroku niż nie jeden okulista 🙂

  Odpowiedz
 9. Darek

  Witam,
  nie wiem kto godzi się pracować za tak niskie wynagrodzenie..

  Ja – mgr optometrii zarabiam jak i moi znajomi 4-7,5 tyś netto (Trójmiasto, Poznań, Kraków, Wrocław, Warszawa).
  To dzięki nam (wykwalifikowanym specjalistom optometrii – po ukończeniu studiów) optyk ma receptę może zamówić soczewki i zarobić.

  Odpowiedz

So, what do you think ?

 • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!