E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Soczewki a basen

7

Czy soczewki nie przeszkadzają w kąpieli na basenie?

Otóż nie przeszkadzają, ale jest parę rzeczy na które należy zwrócić uwagę…

Temat soczewek i basenu wywołuje spore dyskusje i kłótnie na forach. Z reguły okuliści mówią, że nie należy się kąpać w soczewkach. To trochę ogólne stwierdzenie. Wiadomo, że soczewki nie są do kąpieli.

Osoby z dużą wadą wzroku bardzo męczą się bez swoich drugich oczu – szczególnie na basenie, gdzie przydałoby się widzieć co nie co.

Wyjaśnijmy trochę…

Na początek należy zdementować pogląd, że kategorycznie nie można się kąpać w soczewkach, gdyż na soczewkę mogą dostać się bakterie i grzyby z wody i wywołać chorobę oczu. Faktycznie tak może być, jeśli będziemy moczyć soczewki w wodzie i potem je wkładać  do pojemnika (płyny czyszczące mogą być niewystarczające do zmycia wszystkich bakterii). Jednak kąpiel w soczewkach nie jest groźna dla oczu, jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad. Wiadomo przecież, że osoby bez wady wzroku, też mogą zarazić się tymi samymi bakteriami z wody co osoby w soczewkach. Dlatego w tej sprawie wszyscy traktowani są na równi.

Opcja 1

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakładanie na basen soczewek jednodniowych. Dla osób, które nie mają zamiaru nurkować, a jedynie spokojnie popływać może to wystarczyć. Jeśli ktoś zamierza nurkować lub chlapać się w wodzie to obowiązkowo okulary, gdyż soczewka może nam spłynąć z oka. Po basenie soczewki możesz po prostu wyrzucić i problem brudnych soczewek z głowy.

Opcja 2

Jeśli nie chcesz inwestować dodatkowo w soczewki jednodniowe, to koniecznie załóż szczelne okulary do wody i pilnuj, by woda nie przedostała się do nich. Po basenie dokładnie umyj soczewki płynem czyszczącym.

Opcja 1 jest rozwiązaniem bezpiecznym i najbardziej komfortowym, które sama polecam. W przypadku opcji 2 różnie może być z czyszczeniem soczewki po basenie i nie zawsze może to być bezpieczne rozwiązanie. W przypadku wody morskiej szczególnie nie należy ryzykować z opcją 2.

Podsumujmy…

Jeśli zamierzasz nurkować koniecznie załóż okulary do wody, które muszą one być szczelne.

Najlepiej na basen zakładać soczewki jednodniowe. W razie, gdy woda dostanie nam się do oka, soczewkę i tak później wyrzucamy. Soczewkę umoczoną w basenowej wodzie nie należy ponownie zakładać.

Bakterie z wody mogą wywołać jakąś infekcję oka, dlatego kąpiąc się w soczewkach (nie jednodniowych) musimy zwrócić szczególną uwagę na higienę naszych oczu. Dla osób mających uczulenie na chlor zawarty w wodzie, może być to dodatkowy kłopot.

7 komentarzy

 1. Ada

  Ja używam soczewek podczas kąpieli w basenie, ale zabieram także okulary do wody, szczególnie jak wokół jest sporo osób, które lubią chlapać. Soczewki noszę miesięczne już od dwóch lat i w tych samych się kąpię. Nie miałam żadnych problemów z zabrudzeniami czy zapaleniem oka itp. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Sabina

  Nie wyobrażam sobie, by nosić te same soczewki w których idę na basen na następny dzień. Nie chciałabym ryzykować, wiadomo przecież, że mimo szczelnych okularków, zawsze do oka coś się dostanie, a woda basenowa nie należy do super czystych. Dlatego nakładam jednodniowe soczewki jak idę na basen i nie martwię się potem ich czyszczeniem. PS. Bardzo dobry artykuł, Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. MarekM

  Od niedawna stwierdzono u mnie wadę wzroku i od razu postanowiłem nosić soczewki, ale nawet nie zastanawiałem się jak to będzie z basenem. Uwielbiam pływać, dlatego nie wyobrażam sobie dobrze nie widzieć na basenie,a powyższe rady są dla mnie bardzo cenne.

  Odpowiedz
 4. Ula

  No wreszcie coś mądrzejszego na temat basenu i soczewek, a nie tylko kłótnie na forach, gdzie każdy przekrzykuje się w swoich (często) popartych racjach, ale racjach typu „bo okulista tak powiedział”. Tak trzymać!

  Odpowiedz
 5. Moni

  Pewnego razu założyłam soczewki jednodniowe na basen. Niestety miałam pecha, bo mi jedna się wypłukała, przy skoku do wody (nie na główkę). Straty dużej nie było, bo były to jednodniówki.

  Odpowiedz
 6. Paweł

  A co z sytuacją, gdy mam dwutygodniowe soczewki i właśnie kończy się czas ich używania? I tak je wyrzucę czy to po basenie czy tak po prostu. Czy ma znaczenie pod względem basenu to, że nie są jednodniowe?

  Odpowiedz

So, what do you think ?

 • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!