E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Wada wzroku a prawo jazdy

Wiele osób noszących okulary lub soczewki ma problem z interpretacją prawa dotyczącego prawa jazdy i kierowania samochodem w soczewkach. Niestety przepisy nie są przychylne osobom z wadami wzroku i nie dają praktycznie możliwości otrzymania prawa jazdy bezterminowego (oczywiście zdarzają się wyjątki, ale rzadko). W związku z powyższym warto jednak zapoznać się z interpretacją przepisów dotyczących wydawania popularnego prawka.

Badanie wzroku na prawko jazdy

Każda osoba, która ubiega się o prawo jazdy, musi przejść badanie wzroku. Nie wystarczy pójść do pierwszego lepszego okulisty po zaświadczenie. Okulista który zaświadcza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem musi mieć specjalne uprawnienia. Często zdarza się, że szkoła w której wykupujemy kurs, sama organizuje takie badanie zapraszając lekarza okulistę z właściwymi uprawnieniami. Za takie badanie płaci się około 50 zł. Szkoła, w której ja robiłam kurs, tak właśnie miała.


Co jeśli mamy wadę wzroku

Z osobami, które nie noszą okularów lub nie wykryto u nich żadnych innych wad wzroku (np. zeza) z reguły nie ma problemów. Dostają zaświadczenie o możliwości bezterminowego prawka (aczkolwiek ta sytuacja ma ulec zmianie w najbliższych latach).

Jeśli ktoś nosi okulary – widać od razu, że ma jakąś wadę. Lekarz więc badając osobę ustala termin na jaki może być wydane prawo jazdy. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wady, wieku oraz humoru lekarza. Zwykle przy małych wadach ustala się prawo jazdy z terminem 15 lat.

Lekarz badający powinien wpisać na zaświadczeniu dokładny kod ograniczenia, który później będzie widniał na naszym prawku. Kody ograniczeń są unormowane w kodeksie.

Pierwsza grupa kodów dotyczy wzroku:
01.01 – okulary,
01.02 – soczewka (i) kontaktowa (e),
01.03 – szkła ochronne,
01.04 – szkło matowe,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub szkła kontaktowe

Przykładowo jeśli ktoś ma nosić okulary w kolumnie nr 12 na naszych prawo jazdach w tym miejscu będzie widniał kod 01.01, natomiast w dwóch pierwszych rubrykach kolejno data wydania oraz data ważności dokumentu.

Co jeśli przyjdę na egzamin praktyczny na prawo jazdy bez okularów?

Ważną kwestią jest sprawa kodu ograniczenia wpisanego przez lekarza. Wiele osób spiera się co do noszenia soczewek kontaktowych oraz okularów. Niestety te dwie rzeczy nie są zastępcze. Jeśli ktoś przychodzi na egzamin praktyczny bez okularów, a w dokumentach zaznaczony jest kod ograniczenia 01.01 egzaminator nie ma prawa dopuścić kursanta do zdawania egzaminu. Tutaj żadne tłumaczenia typu „mam soczewki” nie pomogą. Dlatego warto o tym pamiętać w przypadku osób zdających egzamin praktyczny.

Podsumowując zgodnie z rozporządzeniem:

Egzaminator odmawia przeprowadzenia egzaminu, jeżeli: nie posiada wymaganych orzeczeniem lekarskim okularów lub szkieł kontaktowych

A co z kontrolą drogową?

Policja kieruje się niestety podobnym prawem. Jeśli ktoś ma wpisany kod ograniczenia w swoim dokumencie, policja ma prawo to zweryfikować. Jeśli ktoś powinien mieć okulary a nie ma, policja może dać mandat na podstawie przepisu:  „Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim” (art. 97)

Kod ograniczenia 01.06

Kod 01.06 mówi że można mieć okulary lub szkła kontaktowe, czyli jest to komfortowy sposób na noszenie bez żadnych obaw soczewek. Jeśli ktoś ten kod ma na swoim prawku, nie musi się obawiać, że podczas kontroli będą się go czepiać.

Prawo jazdy terminowe bez ograniczeń?

Zagadnienie bardzo sporne. Na chłopski rozum jeśli ktoś dostaje prawo jazdy terminowe, musi mieć siłą rzeczy powód czyli wbity kod ograniczenia na swoim prawku. Spotykając ten problem na różnych forach, zauważyłam że ludzie nie wierzą osobą, który nawet skanują swoje dokumenty i pokazują, że mimo terminowego prawka, nie mają kodu ograniczenia.

Ja w to wierzę, gdyż na moich prawo jazdach jest identyczna sytuacja. Mimo, że termin mam do 2020 roku, brakuje tam kodu ograniczenia. Na pewno chodzi o wadę wzroku. Kiedy zdawałam prawko, moja wada była dość mała, ale i tak dziwię się, że lekarz nie zdefiniował kodu ograniczenia. Dla mnie to wygodne, gdyż podczas kontroli policja nie ma się czego czepiać.

Co jeśli jest napisane tylko 01?

Czasami lekarze wpisują kod 01 bez subkody (czyli bez wartości po kropce np. 01.04). Oznacza to tylko że kierujący pojazdem ma wadę wzroku i nic poza tym z tego kodu nie można wyczytać. Ministerstwo Infrastruktury mówi w tej sprawie, że „oznaczenie tylko kodu 01 (bez subkodów) w żadnym przypadku nie może podważać ważności wydanego przez organ prawa jazdy. Stosowanie subkodów od 01.01 do 01.06 nie jest obowiązkowe”. Zaleca jednak lekarzom, aby stosowali subkody i wpisywali dokładniejsze zalecenia niż tylko sam kod 01. Oczywiście takie prawo jazdy jest ważne i nie trzeba się martwić, że powinno pisać inaczej.

Jak ominąć ograniczenia?

Wiele osób chwali się, że ma znajomego okulistę, który da zaświadczenie bezterminowo lub idzie w soczewkach na badanie i nie przyznaje się do wady wzorku. Na pewno jest to nielegalne, ale może i skuteczne. Nie stosowałam takiej metody, ale wypowiedzcie się sami na ten temat. Obecnie kiedy coraz więcej osób nosi soczewki, a w prawku został wbity kod 01.01 może to być powodem frustracji. I jak to zmienić, żeby prowadzić legalnie w soczewkach?

45 komentarzy

 1. Adrian

  Niestety znam ten problem. Mimo tego, że miałem wadę wzroku -0,25 i okulary tak naprawdę nie były mi potrzebne, dlatego też nie zabrałem ich na egzamin praktyczny. Pan egzaminator się pyta „ma pan okulary?” a ja mówię „nie trzeba mi bo dobrze widzę”. To muszę panu podziękować – nie mogę dopuścić pana do egzaminu.

  Odpowiedz
  • Terka

   Miałam podobną sytuację :/ Miałam nakaz chodzenia w okularach w zaświadczeniu, a na egzamin założyłam soczewki, bo wygodniej i lepiej mi sie patrzy przez nie. Gościu wywalił mnie i w ogóle nie chciał ze mną rozmawiać. Paranoja :/

   Odpowiedz
 2. Michal

  Lepiej przyjść na badanie od razu w soczewkach i nie mówić nic lekarzowi, który bada o wadzie wzroku. Udawać że wszystko jest ok i jak sie nie ma innych wad to da bezterminówki :D:D

  Odpowiedz
 3. Sabi

  A co jeśli ktoś w momencie wyrabiania prawka nie miał żadnej wady wzroku i dostał bezterminowo prawko, a po 3 latach zrobiła mu się jakaś wada i np. nosi okulary?

  Odpowiedz
  • Gocha

   Pewnie prawnie powinien się zgłosić do wydziału telekomunikacji o wyrobienie nowego prawka, a wcześniej iść po zaświadczenie do okulisty o wadzie i noszeniu szkieł, żeby na nowym prawku móc umieścić odpowiedni symbol.

   Odpowiedz
 4. edi

  ciekawe jak policjant sprawdzi że ktoś ma soczewki założone jeśli na prawku ma symbol ze powinien je nosić 😀 a może niech maja przy sobie tablice do badania wzroku (takie jak u okulisty)

  Odpowiedz
 5. Kasia

  Nawet mała wada wzroku, która nie jest odczuwalna na co dzień bardziej dokucza przy wytężonym wysiłku wzroku, np. oczy szybciej się męczą za kierownicą. Ja noszę 0,5 i mam szkła fotochromowe z powłoką antyrefleksyjną. Wzrok wolniej mi się męczy i lepiej widzę po zmroku, fotochromy pełnią funkcję okularów słonecznych:)

  Odpowiedz
 6. jadzia

  co grozi kierowcy który w prawie jazdy ma bezterminowo (że zdrowy wzrok) a policja złapie go przy kontroli lub wypadku w okularach lub soczewkach i wyda sie że nie zgłosił tego nigdzie?

  Odpowiedz
  • Weronika

   Dlatego każdy człowiek ma swój rozum i powinien dbać o swoje zdrowie, tym samym nie narażając innych na niebezpieczeństwo – w przeciwnym razie nazywa się to głupota.
   Z tego co wiem to i tak wprowadzą dla każdego terminowe prawko i każdy będzie musiał powtarzać badania jeśli takowe będą potrzebne.

   Odpowiedz
 7. Agata

  Czy jeśli w prawku mam 01.01 czyli, że muszę mieć okulary a ostatnio korzystam głównie z soczewek to mogę zrobić nowe badania lekarskie i wyrobic na nowo prawko żeby było np 01.06? Czy będą z tym jakieś problemy ?

  Odpowiedz
  • Adrian

   Teoretycznie według prawa powinnaś mieć okulary i jeśli trafi się jakiś wstrętny policjant to może robić problem i może Cie nie dopuścić do dalszej jazdy. Najlepiej jeśli będziesz przy inne okazji zmieniać prawko (np ślub, przeprowadzka itp.) to zrób na nowo badanie zebys miała również na soczewki wbite. A do kiedy masz prawko ważne, bo chyba powinnaś mieć też termin wbity.

   Odpowiedz
  • Michal

   To chyba nie ma takiego znaczenia. Liczy się bardziej to co wpisane na odwrocie 😉 Pozdrawiam

   Odpowiedz
 8. Agata

  Ok. Tylko pytałam czy jeśli już chciałabym zmienić prawko, żeby były tam wbite też soczewki to będą z tym problemy? Jeśli miałabym zmieniać prawko przy okazji ślubu czy jakiejś przeprowadzki to musiałabym czekać chyba kilka dobrych lat ;p
  Chodzi o to, że tamte badania lekarskie mam nadal ważne, chce zrobić tylko nowe, żeby były też w nich soczewki uwzględnione i z tymi badaniami wyrboić nowe prawko 🙂

  Odpowiedz
  • admin

   Nie będzie problemów. Jeśli pójdziesz do lekarza, który wydaje zaświadczenia na prawko i powiesz mu, że używasz zarówno soczewek jak i okularów, to wyda Ci odpowiedni papier, w którym zaznaczone będą soczewki i okulary. To zanosisz do odpowiedniego urzędu i na nowo wyrabiasz prawo jazdy tym razem z wbitym kodem 01.06

   Odpowiedz
 9. Ewelina

  Edku, on Ci zada pytanie czy masz soczewki i jeśli odpowiesz mu, że tak, to już go nic więcej nie interesuje. Kiedy zdawałam padło jedynie pytanie, czy mam soczewki i tyle. Musiałbyś chyba na jakiegoś moooocno nadgorliwego trafić 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 10. Michał

  Witam. Mam pytanie, ponieważ noszę okulary, ale jest pewien problem jako iż na egzamin prawa jazdy chciałem przyjść w soczewkach kontaktowych i nie przyznawać się do tego, żeby dostać bezterminowe prawo jazdy.
  Stąd moje pierwsze pytanie czy jak będzie badanie w szkółce to oni są jakoś to w stanie sprawdzić czy mam soczewki na oczach?
  I czy jeżeli będę miał podczas jazdy samochodem okulary a w prawie jazdy nie będzie wpisana żadna wada to będą z tego jakieś konsekwencje?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 11. Monia

  Okulary noszę od dziecka, mam krótkowzroczność i astygmatyzm. Na badania chodzę regularnie, bo to nie jest tylko kwestia prawa jazdy, ale zdrowia. Dla mnie okresowe prawo jazdy to tylko wyciąganie pieniędzy od ludzi… Lekarze i tak dokładnie tego nie badają, a za wizytę trzeba zapłacić, do tego koszty wyrobienia nowego prawa jazdy.

  Odpowiedz
 12. Aśka

  U mnie historia była taka, Na badaniach był lekarz z mojego ośrodka i powiedział tak: Będziesz miała bezterminowe ale na jazdy i na egzamin muszą być okulary. Myślałam, że nie będę miała tego wpisanego w papiery. Wyjeździłam wszystkie jazdy bez okularów i na egzamin poszłam też bez nich. I co najlepsze zostałam dopuszczona do egzaminu praktycznego,chyba egzaminator tego nie zauważył ale gdzieś na mieście oblałam. A na drugim znowu poszłam bez i zapytał gdzie mam i tym razem mnie nie dopuścił. Trzecim razem już miałam okulary i zdałam 🙂 A mam kod 01.01 dobrze że tu wyczytałam że nie moge mieć soczewek bo miałam zmienic okulary na soczewki 😀 No ale nie mam wyjscia jakoś muszę przeżyć to rażące słońce 🙂

  Odpowiedz
 13. ada

  LUDZIE.
  CAŁY TEN TEMAT TO JEDNA WIELKA BZDURA !!! MAJĄCA NA CELU WYCIĄGANIE KASY I ROBIENIE PROBLEMÓW ZWYKŁYM LUDZIOM.
  Czepiamy sie wady wzroku czy słuchu zasłaniając sie bezpieczeństwem, a tymczasem problem wypadkowości tkwi wyłącznie w alkoholu i brawurze….!!! /kolega od 22 lat jeździ samochodem widząc praktycznie na jedno oko i nawet nigdy nie dostał punktu karnego.
  Zatem cała ta otoczka ze zdrowiem jest tylko dyskriminacją !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 14. rafalek

  Też mam terminowe prawko na 5 lat przez wzrok, akurat niebawem mija termin i dlatego szukałem informacji na ten temat w necie. Kodu ograniczenia też u mnie nie ma.

  Odpowiedz
  • Adminka

   No to jak Ci się kończy ważność, to bedziesz musiał iść do lekarza, który posiada uprawnienia do wystawiania stosownych zaświadczeń dla kierowców i potem przedłożyć to w urzędzie przy przedłużaniu prawka.

   Odpowiedz
 15. Weronika

  Witam, mam prawo jazdy uż od roku, faktycznie mam na dokumencie napisany kod 01.06, ale kolumna nr. 12 jest pusta więc o co właściwie chodzi? już się chyba pogubiłam:)

  Odpowiedz
  • Adminka

   W której kolumnie masz wpisany kod 01.06? Ten kod informuje że do jazdy samochodem powinnaś zakładać soczewki lub okulary korekcyjne.

   Odpowiedz
 16. Kasia

  Ja w prawie jazdy mam tylko wpisany kod 01 co oznacza korektę wyroku. Nie mam żadnego innego jak 01.01 ani 01.02 ani 01.06. Na egzaminie miałam okulamy a teraz noszę soczewki. Czy musze wymieniać prawo jazdy?

  Odpowiedz
  • Adminka

   Ministerstwo Infrastruktury orzekło, że „Oznaczenie tylko kodu 01 (bez subkodów) w żadnym przypadku nie może podważać ważności wydanego przez organ prawa jazdy. Stosowanie subkodów od 01.01 do 01.06 nie jest obowiązkowe”. Jeśli masz wbite tylko 01 oznacza to tyle, że masz wadę wzroku, ale nie ma dokładnie określone jakie szkła korekcyjne powinnaś nosić aby jeździć autem.

   Odpowiedz
 17. Ania

  Ja w swoim prawku mam kod 01.06. No i mam bezterminowe, bo lekarka, która wydawała mi zaświadczenie do prawka wysłała mnie do okulisty. Temu przedstawiłam, że od kilku lat co pół roku jestem na wizycie u okulisty prywatnie, więc usłyszałam, że nie będzie mi utrudniał życia i dostaję bezterminowo. Widzi po prostu, że ja o swój wzrok dbam. Także wystarczy porozmawiać z lekarzem, aby nie dostać terminowego prawka.

  Odpowiedz
 18. Sebastian

  Witam.mam duży astygmatyzm na lewe oko (nawet w okularach nie widze dobrze) a prawe jest super mam okulary i chodze w nich tylko po domu i moje pytanie brzmi czy na badania mam iść w okularach? wolałbym bez

  Odpowiedz
 19. Pawel

  Dobra, mam wpisane 01.06 – używam okularów, czyli teoretycznie jadąc bez okularów mogę w czasie kontroli powiedzieć jak się czepią że mam szoczewki i tyle?
  A btw ile jest mandatu jak nie będę miał tego?
  Pzdr

  Odpowiedz
 20. Aneta

  soczewki są widoczne ! jako osoba nosząca soczewki widze je też o innych, trzeba tylko spojrzeć pod odpowiednim kątem wiec jak ktoś jest dociekliwy to sprawdzi hmm myśle że okulitsa szczególnie, pozdrawiam

  Odpowiedz
 21. didzia

  co jeśli przez wadę wzroku mam termin ważności na 5 lat? czy po tych 5-ciu latach muszę ponownie przebyć badanie lekarskie i wyrobić nowe prawo jazdy? egzamin na prawko muszę zdawać ponownie po tych 5-ciu latach, dobrze to rozumiem?;/

  Odpowiedz
  • Adminka

   Na nowo jedynie badanie lekarskie i nowe prawo jazdy z aktualnymi danymi. Egzaminu zdawać nie musisz w takim przypadku. To tak jakby ktoś się meldował w innym miejscu i z okazji zmiany adresu zamieszkania, musiał egzamin na nowo zdawać. Tak to nie jest 🙂

   Odpowiedz
 22. Szymon

  Jak cofnąć wpis 01.01 z blankietu ? Miałem wade w czasie badań na prawo jazdy jakieś 10 lat temu -0.5 , wtedy nosiłem okulary , szkoła itd . Nie noszę okularów juz jakieś 7 lat , nie wiem czy to kwestia dojrzewania ale teraz mam dobry wzrok , czy wystarczy iść do okulisty zrobić badanie , później do wydziału komunikacji i zrobią na tej podstawie nowy blankiet bez wpisanego nakazu 01.01 ? Jeżdzę z 10 lat bez okularów dostałem kiedys upomnienie , ale nie dawno Policjant chciał mi wlepić 500zł mandatu …

  Odpowiedz
  • Adminka

   Policja szuka pieniędzy jak zresztą wszyscy urzędasy, obawiam się że za chwilę można będzie dostać nie tylko upomnienie, ale i karę pieniężną. Najlepiej właśnie wyrobić nowe prawko i iść ponownie do lekarza. Jeśli wszystko będzie w porządku, na nowym prawku nie będzie żadnych ograniczeń.

   Odpowiedz
 23. pelasia

  Zdałam właśnie prawko i mam terminowe bo nosze okulary korekcyjne … a prawko mam tylko na rok i po roku muszę robić badania lekarskie. I dlaczego mam tylko wystawione na rok jak słyszałam że przeważnie wystawiają na 5 lat .?

  Odpowiedz
 24. Ola

  Czyli najlepiej iść na badanie w soczewkach i nie przyznawać się do wady. Jeżeli lekarz zauważy to mówi się, że to koloryzujące i dziękuję, do widzenia, bezterminowe. Jak jest możliwość to trzeba omijać głupie przepisy.

  Odpowiedz
 25. Maciej

  okresowe prawo jazdy konczy mi sie 30 sierpnia 2014.
  Ile tygodni wczesniej moge wyrobiś sobie nowe prawo jazdy ?

  Odpowiedz
 26. Kasia

  Witam 5 lat temu zdawałam prawo jazdy, dostałam terminowe ze względu na okulary i miała wbite ograniczenie 01.06. Teraz wymieniałam, byłam u okulisty pani mi powiedziała, że bez problemu mam zrobić zdjęcie bez okularów a okulary nosić tylko do czytania i ogladania tv. Nietstey jak odebrałam prawko to okazało się, że ograniczenie mam nadal wbite 01.06 ale zdjęcie mam bez okularów czy podczas kontroli mogę mieć nieprzyjemności???

  Odpowiedz

So, what do you think ?

 • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!