E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Soczewki hydrożelowe a silikonowo-hydrożelowe

2

Na ostatniej wizycie okulistka zaleciła mi używanie soczewek silikonowo-hydrożelowych zamiast samo hydrożelowych. Zaleciła to ze względu na stan oka, które jest jej zdaniem niedotlenione.

Jaka jest różnica między soczewkami hydrożelowymi a silikonowo-hydrożelowymi?

Soczewki hydrożelowe były wcześniej w historii soczewek miękkich. Charakteryzują się większą zawartością wody (powyżej 50%), ale za to niższą przepuszczalnością gazową.

Z kolei soczewki silikonowo-hydrożelowe posiadają większy współczynnik przepuszczalności gazowej ( w naszym przypadku tlenu, który jest ważny dla naszej rogówki ) wynoszący powyżej 80 Dk/t, ale mniej wody.

Dla naszych oczy lepsze są soczewki silikonowo-hydrożelowe, gdyż do oka dociera więcej tlenu, co wpływa pozytywnie na ich stan oraz zmniejsza ryzyko infekcji.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe zostały zaprezentowane pierwszy raz w 1999 roku przez firmy Bausch & Lomb i CIBA VISION. Później ulepszano te soczewki, aż powstał materiał silikonowo-hydrożelowy III generacji, który daje większy komfort noszenia ze względu na zwiększoną zawartość wody.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe wraz z ich parametrami, które udało mi się znaleźć:

Ultra HD™ AquaOpis producenta: Ultra HD™ Aqua to pierwsze na świecie soczewki miesięczne wykonane z innowacyjnego materiału silikonowo-hydrożelowego trzeciej generacji Filicon II 3, który przełamał dotychczasową regułę odwrotnej proporcjonalności uwodnienia i przepuszczalności tlenu. Materiał ten wyróżnia się najniższym modułem sztywności i najwyższym uwodnieniem w grupie materiałów silikonowo-hydrożelowych.

Tryb noszenia: miesięczny

Materiał: Filcon II 3

Uwodnienie: 58%

Przepuszczalność tlenu: 86 Dk/t

PureVision
Soczewki PureVision firmy Bausch&Lomb do ciągłego noszenia, czyli można w nich spać i nie trzeba przez cały miesiąc zdejmować ich na noc.

Tryb noszenia: miesięczny, night&day (tryb 24h)

Materiał: Balafilcon A

Uwodnienie: 36%

Przepuszczalność tlenu: 112 Dk/t

 

 

AIR OPTIX AQUA

Air Optix firmy Ciba Vision. Te soczewki zaleciła mi okulistka. Są droższe od pozostałych soczewek (około 100zł za 6 sztuk), ale posiadają jedną z większych przepuszczalność tlenu.

Tryb noszenia: miesięczny

Materiał: Lotrafilcon B

Uwodnienie: 33%

Przepuszczalność tlenu: 138 Dk/t

 

 

Acuvue OASYS
ACUVUE® OASYS™ z HYDRACLEAR firmy Johnson & Johnson przeznaczone dla osób przebywających w suchym otoczeniu.

Tryb noszenia:  dwutygodniowy do dziennego lub tygodniowy przy przedłużonym noszeniu

Materiał: Senofilcon A

Uwodnienie: 38%

Przepuszczalność tlenu: 147 Dk/t

 

 

Avaira

Soczewki Avaira firmy Cooper Vision z filtrem UV.

Tryb noszenia: dwutygodniowy

Materiał: enfilcon A

Uwodnienie: 46%

Przepuszczalność tlenu: 100 Dk/t

 

 

 

Powyższe soczewki kontaktowe na wykresie przedstawiają się następująco:

Soczewki kontaktowe Uwodnienie % Przepuszczalność Dk/t
ACUVUE® OASYS™ 38 147
Air Optix – Ciba Vision 33 138
PureVision – Bausch&Lomb 36 112
Avaira – Cooper Vision 46 100
Ultra HD™ Aqua 58 86

Jak widać na wykresie trzy pierwsze rodzaje soczewek mają zbliżone uwodnienie, jednak najlepiej pod względem przepuszczalności tlenu wypadają Acuvue Oasys. Najlepszy stosunek uwodnienia do przepuszczalności udało się uzyskać soczewkom  Ultra HD™ Aqua firmy MonoVision, wykonanym z silikonu III generacji, który zapewnia maksymalną miękkość soczewki, przy jednoczesnej przepuszczalności gazów powyżej 80 Dk/t.

2 komentarze

 1. Sabina

  Hej, miałam przyjemność nosic soczewki Ultra HD Aqua i muszę przyznać, że są całkiem niezłe. Jednak są trochę droższe od pozostałych i ostatnio zakupiłam Oasys w promocji, z których już wcześniej byłam zadowolona. Mi właśnie okulista zalecił kupowanie tylko i wyłącznie soczewek silikonowo-hydrożelowych ze względu na pracę w pomieszczeniu klimatyzowanym i suchym.

  Odpowiedz
 2. Ewa T.

  Ja kupuję tylko silikonowo-hydrożelowe, bo w takich oko najlepiej oddycha. Często używam soczewek więc dbam o ich stan.

  Odpowiedz

So, what do you think ?

 • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!