E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Soczewki kolorowe wzory i rodzaje

2

Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są w trzech rodzajach: przezroczyste, półprzezroczyste oraz kryjące. Ostatnio są coraz bardziej popularne i modne, szczególnie wśród młodych osób.Soczewki kolorowe mogą stosować zarówno osoby mające wadę wzroku, astygmatyzm, presobię lub potrzebujący jednorazowych soczewek kolorowych.

Kolorowe soczewki przezroczyste są zwykle lekko niebieskie lub zielone i nie wpływają na naturalny kolor oka właśnie ze względu na ich jasny odcień.

Półprzezroczyste soczewki kolorowe mają za zadanie wzmocnić naturalny odcień oka i są najbardziej odpowiednie dla osób, które mają jasny odcień tęczówki a chcą by był bardziej intensywny.

Kolorowe soczewki kryjące pozwalają zmienić całkowicie kolor oczu. Takie soczewki są matowe i mają jednolity wzór i kolor. Ten typ soczewek jest dla osób, które chcą mieć inny kolor niż naturalny. Tego rodzaju soczewki kolorowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i Soczewki kolorowe kolory rodzaje typyrodzajów, między innymi w wymyślne kształty i wzorki. Te drugie pozwalają nadać oku filmowy efekt, który pozwala zmienić oko na oko wampira czy innego stworka.

Firmy produkujące kolorowe kontakty starają się naśladować naturalny wygląd tęczówki (obszar oka odpowiadający za kolor). Ponieważ tęczówka składa się z kolorowych kształtów i linii, niektóre soczewki posiadają szereg maleńkich kolorowych kropek, aby wyglądały bardziej naturalnie na oku. Natomiast środek soczewki jest przezroczysty, aby można było normalnie widzieć.

Wady kolorowych soczewek

Mimo że istnieją różne rozmiary kolorowych soczewek i każdy znajdzie coś dla siebie, czasami zdarza się, że kolorowa soczewka przesunie się na oku i obszar kolorowy zasłoni pole widzenia (źrenicę).

Problem pojawia się także w różnych warunkach oświetleniowych. Na przykład w ciemnych pomieszczeniu źrenica się powiększa i przezroczysty otwór w soczewce kolorowej może okazać się za mały, co powodować może efekt zamazania obrazu.

Nie pożyczaj swoich soczewek!

Posiadanie różnych kolorów i wzorów przez przyjaciół kusi, by zamieniać się nimi i nosić czyjeś kontakty. Lekarze ostrzegają przed takim zachowaniem. Często soczewki kolorowe są tak dobierane by pasowały konkretnej osobie. Poprzez wymianę soczewek przenoszą się również bakterie, które w rezultacie mogą prowadzić do infekcji oka.

Soczewki kolorowe, podobnie jak zwykłe muszą być czyszczone odpowiednimi płynami i przechowywane w pudełku przeznaczonym na soczewki.

Kupowanie soczewek kolorowych

W Polsce soczewki kolorowe można nabyć zarówno w sklepach optycznych jak i sklepach internetowych z soczewkami. Można kupować pojedynczo albo całe opakowanie.

Jak dobrać kolor soczewek do oka?

To pytanie pojawia się przed pierwszym zakupem kolorowych soczewek. Tak naprawdę wszystko zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć? Oto dwie możliwości, które pozwolą odpowiedzieć Ci na pytanie – jaki kolor wybrać?

Chcesz by znajomi zauważyli Twój nowy kolor oczu i zapytali skąd taka zmiana?

Jeśli chcesz by ludzie zauważyli zmianę koloru Twoich oczu to istnieje kilka sposobów, na przykład:

  • Jeśli masz ciemny odcień skóry, możesz wybrać soczewki w jasnym kolorze
  • Jeśli nosisz makijaż wybierz soczewki, które będą wyróżniać się na tle cienia i tuszu do rzęs
  • Jeśli Twój naturalny kolor oczu to brązowy ładnie będą wyglądać soczewki w kolorach fioletowym, niebieskim lub zielonym

Chcesz by znajomi zauważyli zmianę Twojego wyglądu, ale nie wiedzieli co jest tego przyczyną?

Jeśli chcesz jedynie subtelnej zmiany koloru możesz uzyskać to w następujący sposób:

  • Możesz pogłębić swój naturalny kolor oczu zakładając soczewki w takim samym kolorze jak właśnie kolor Twoich oczu
  • Na niebieskich tęczówkach ładnie wyglądać będą soczewki w kolorze szarym lub zielonym
  • Jeśli Twoja skóra, włosy i makijaż mają ciepły odcień, możesz spróbować soczewek w kolorze piwnym

Jeśli masz zamiar nosić soczewki kolorowe tylko na specjalne okazje możesz wybrać kolor, który w znacznym stopniu różni się od Twojego naturalnego koloru oka. W przypadku kiedy chcesz soczewki kolorowe zakładać codziennie, lepiej wybrać kolor, który tylko wzmocni naturalny odcień tęczówki.

Osoby o brązowych oczach bardziej inteligentne?

Według amerykańskiego sondażu z udziałem kobiet w wieku 16-35 lat wynika, że osoby o brązowych oczach są bardziej inteligentne, wiarygodne i życzliwe.

Niebieskoocy natomiast postrzegane są jako osoby dobre, życzliwe i o dużym seksapilu. Kolor zielony oczu kojarzony jest z kreatywnością i przebiegłością.

60% ankietowanych odpowiedziało, że chcieli by zmienić kolor oczu na zielony. Na kolejnych miejscach znalazły się: ametyst i kolor niebieski.

2 komentarze

So, what do you think ?

  • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!