E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Soczewki progresywne

0

„Mam 45 lat i nie widzę ostro bliskich przedmiotów

Wada, która spotyka coraz więcej osób powyżej 45 roku życia to prezbiopia, inaczej zwana starczowzrocznością. Polega ona na stopniowej utracie zdolności widzenia przedmiotów z bliska, natomiast widzenie dalekie nie zmienia się. Nie należy mylić prezbiopii z wadą nadwzroczności.

Prezbiopia dotyka prawie wszystkie osoby po 40 roku życia. Związane jest to ze starzeniem się organizmu i zmniejszeniem elastyczności gałek ocznych. Prezbiopia inaczej zachowuje się w przypadku różnych wcześniejszych wad wzroku.

Starczowzroczność a krótkowzroczność

Osoby noszące okulary lub soczewki z popularnym minusem przestają zakładać okulary do przedmiotów bliskich. Innymi słowy polepsza im się widzenie. Z minusa przechodzą w plusa, w zależności od wcześniejszej mocy korekcji.

Starczowzroczność a nadwzroczność

Niestety to zestawienie nie jest daje korzyści jak w przypadku krótkowzroczności. Prezbiopia nasila nadwzroczność, dlatego osoby takie będą bardzo dobrze widziały przedmioty dalekie, natomiast coraz gorzej przedmioty bliskie. Dotychczasowe objawy nadwzroczności zostaną nasilone.

Starczowzroczność a osoby bez wad wzroku

Tutaj z reguły potrzebne są okulary do bliży (popularne plusy). Osoby często nie odczuwają potrzeby skorygowania tej wady, mimo że zauważają pogorszenie się wzroku. Szczególnie osoby pracujące fizycznie nie odczuwają potrzeby, aby założyć okulary. Jednak nawet podczas zwykłych zakupów, presobia uniemożliwia przeczytanie etykiet na produktach.

Możliwe opcje korekcji starczowzroczności:

  • okulary dwuogniskowe
  • okulary progresywne
  • soczewki progresywne
  • soczewki dwuogniskowe

Soczewka progresywna umożliwia dostosowanie się widzenia do bliży i dali, poprzez różnicę mocy optycznej.

 

So, what do you think ?

  • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!