E-szkła.pl

Testuję :: Obserwuję :: Komentuję – czyli subiektywizm w moim wydaniu

Soczewki przepuszczalność tlenu, uwodnienie

4

Osoby zaczynające przygodę z soczewkami kontaktowymi powinny wiedzieć o takich aspektach soczewek jak przepuszczalność tlenu oraz uwodnienie. Są to dwa elementy, które pozwolą zachować w zdrowiu nasze oczy oraz komfort noszenia. Im lepsze jest uwodnienie soczewki, tym mniejszą suchość będziemy odczuwać w trakcie noszenia, natomiast im większy wskaźnik Dk tym więcej tlenu dotrze do naszego oka.

Czym jest uwodnienie?

Jak sama nazwa mówi jest to procent wody zawarty w soczewce. Soczewki miękkie na ogół mają od 30% -74% zawartość wody. Im lepsze uwodnienie tym soczewka lepiej będzie poruszać się po gałce ocznej. Osoby przebywające często w suchych pomieszczeniach powinny kupować soczewki z dużym procentem wody.

Oto przykładowe zestawienie popularnych soczewek kontaktowych i ich uwodnienie:

Czym jest wskaźnik Dk?

Sam wskaźnik Dk charakteryzuje przepuszczalność materiału z jakiego wykonana jest soczewka. Dla danej soczewki liczy się jednak wartość Dk/t gdzie t jest grubością soczewki. Dlatego im soczewka jest cieńsza tym więcej tlenu dociera do oka. Producent często podają wartość Dk/t czyli przepuszczalność tlenu dla danej soczewki.

Dlaczego tak ważna jest przepuszczalność tlenu?

Każda żywa komórka do życia potrzebuje tlenu. Podobnie jest w okiem. Rogówka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Kiedy śpimy do oka nie dociera nawet połowa tlenu, jaka dociera przy otwartym oku. Podobnie jest, gdy zakładamy soczewki. Dlatego również nie zaleca się chodzenie w soczewkach przez cały dzień,  ale tylko 6-8 godzin. Jest to bardzo ważne dla zdrowia oka.

Oto przepuszczalność tlenu dla soczewek kontaktowych różnego rodzaju:

Wnioski…

Da się zauważyć, że w większości przypadków im większe uwodnienie soczewki, tym mniejsza przepuszczalność tlenu. Wynika to z faktu, że soczewka składa się głównie z wody. Dlatego im więcej wody w soczewce (czyli większe jej uwodnienie) tym będzie ona grubsza i przepuszczała mniej tlenu. Naukowcy starają się wymyślać różne materiały do robienia soczewek, by były one jak najbardziej przepuszczalne i nie drażniły oka. Osoby, które noszą soczewki muszą same wybrać soczewki, w jakich czują się najbardziej komfortowo (oczywiście w odpowiednich rozmiarach jakie zalecił okulista).

4 komentarze

 1. Ilona

  Dla osób z zespołem suchego oka świetnie nadają się soczewki Ciba Vision Precision UV. Sama ich używam i nie narzekam.

  Odpowiedz
 2. Aneta

  Niestety im większa przepuszczalność tlenu tym soczewki są droższe 🙁 Ja mam problem z suchym okiem i muszę kupować soczewki Oasys lub Air Optix bo inne mi nie pasują. Wiele pewnie osób tak ma, to ciekawe że w ogóle sprzedają takie z niską przepuszczalnością jak nowe materiały silikonowo-hydrożelowe są lepsze. Bo pewnie chcą wysprzedać stary asortyment.

  Odpowiedz
 3. Mateusz

  Witam ja nosze szkła kontaktowe od 6 lat jednej firmy ,trzymiesieczne firmy optima fw (koszt szt około 8zł) wg rankingu 39%uwodnienia i 27 przepuszczalnosci dziwi mnie ze mają tak ,,słabe parametry,, a jednoczesnie dobrze mi się je nosi ,nosze je od 6 lat nie po 8h a po 16h dziennie ,są trwałe materiałowo nie zeslizgują się przez 6 lat wypadły mi 2x ale dostałem wtedy konkretne ,,ciosy,, w oko , mozna w nich uprawiac sport piłka nożna w róznych warunkach atmosferycznych ,podczas prysznicu tez nie miałem problemu ,jest problem tylko ze sciągnięciem ja sie usnie w nich bo sie przyklejają do oka ,w codziennym uzytkowaniu tez nie zauwazylem zadnych problemów .mimo ze są to szkła 3miesięczne nieraz zapominam i ciągne do 5-6 miesięcy i nic sie nie dzieje, albo te szkła są takie dobre albo ja jestem taką osobą ze nie robie igły z widły fajnie by było jakby inne osoby opisały swoje doswiadczenia z innymi szkłami , chętnie teraz wybróbuje jakies z duzym uwodnieniem i duza pzepuszczalnoiscia tlenu jak sie nosi takie szkła,dziwi mnie tez ze w internecie nie ocenia sie soczewek biofinity jakos super mimo ze parametry mają dobre. Wybróbuje przez jakis czas biofinity badz J&j oasys i zdam relacje.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Klaudia

  U siebie zauważyłam, że im mniejsze uwodnienie, tym lepiej. Najistotniejszym parametrem jest dla mnie przepuszczalność. Stosuję Acuvue Oasys i są zdecydowanie najlepsze. Z dwóch tygodni można spokojnie przedłużyć okres użytkowania do miesiąca i być spokojnym o to, że oko nie dostanie infekcji. Najprawdopodobniej mam ZSO, a już napewno zapalenie i przesuszenie nie jeden raz się przyplątały. Może kiedyś wypróbuję jakieś inne, ale póki co, te są świetne, jeszcze przy równoczesnym stosowaniu kropli nawilżających, nic nie zapewni mi lepszej poprawy i ochrony wzroku.

  Odpowiedz

So, what do you think ?

 • Powiadom mnie o odpowiedzi na mój komentarz!